Zapraszamy na wyjątkowy rejs turystyczny przez całe Mazury z portu w Piaskach do Węgorzewa lub z Węgorzewa do portu w Piaskach. Trasa rejsu przebiega tylko w jedną stronę. Uczestnicy nie wracają do portu, w którym rozpoczynali. Umożliwia to zobaczenie całego szlaku, włącznie z jego odnogami, odwiedzenie większej liczby jezior i przystani. Uczestnicy nie muszą posiadać doświadczenia ani wiedzy żeglarskiej. Jedynym wymaganiem jest ukończenie 13 roku życia i podstawowa samodzielność.
Wielkie Jeziora Mazurskie to nie tylko rezerwaty, jeziora, rzeki i kanały. To także zabytki i atrakcje turystyczne, takie jak zamek krzyżacki w Rynie, twierdza Boyen w Giżycku, czy leśniczówka Gałczyńskiego w Praniu. To instytut PAN w Popielnie, zajmujący się m.in. opieką nad jedynym na świecie stadem żyjących na wolności koników polskich (krewnych tarpana). To również bogata infrastruktura miast i miasteczek, gdzie odbywają się liczne imprezy żeglarskie, koncerty i festiwale szantowe. Wszystko to możesz zobaczyć podczas rejsu Przez Całe Mazury.
Jachty i zakwaterowanie
Uczestnicy rejsu turystycznego przez całe Mazury będą żeglować i mieszkać na bogato wyposażonych, komfortowych jachtach kabinowych klasy Maxus, Fortuna 27 lub podobnych. Na każdym jachcie są koje dla wszystkich członków załogi (6-7 uczestników + instruktor), stół, kambuz z kuchenką gazową i wyposażeniem (talerze, garnki, sztućce, czajnik, itp.) oraz pełne wyposażenie żeglarskie i ratunkowe. Jachty mają silniki pomocnicze. Niezbędny jest własny śpiwór. Instruktor będzie zakwaterowany na jachcie wraz z uczestnikami. Załogi jachtów są koedukacyjne.
Pakując się na wyjazd należy zadbać o odpowiedni ekwipunek na rejs żeglarski. Należy wziąć pod uwagę, że większość czasu uczestnicy będą spędzać na niewielkiej przestrzeni z innymi ludźmi i nie będzie zbyt wiele miejsca na rzeczy. Zdecydowanie lepiej spakować się w miękką torbę bądź worek żeglarski zamiast walizki.
Wyżywienie i kadra
Klasyczne dania kuchni polskiej w porcjach dziennych, do samodzielnego przygotowania. Produkty dostarczane są załogom, zazwyczaj łatwe do szybkiego, własnoręcznego przygotowania w kambuzie jachtowym lub gotowe posiłki do podgrzania. Istnieje możliwość zapewnienia indywidualnych diet za dopłatą. Na każdą załogę będzie przypadał instruktor – sternik posiadający odpowiedni stopień żeglarski i doświadczenie. Całym rejsem dowodzi Komandor rejsu.
Orientacyjny plan rejsu turystycznego przez całe Mazury
Dzień 1: zbiórka uczestników. Następuje podział na koedukacyjne załogi i pierwsze spotkanie z instruktorami. Instruktorzy zabierają swoje załogi na jachty. Do wieczora załogi zajmują się poznawaniem jachtu, ształowaniem prowiantu i swoich rzeczy, taklowaniem i klarowaniem jachtu.
Dni 2–13: podstawowe szkolenie poprzedzające wyjście na wodę. Rejsy żeglarskie wyruszają z portu. Uczestnicy spędzają dni żeglując, ucząc się sterowania i obsługi jachtu, poznając zwyczaje i tradycje żeglarskie. Na nocleg stają na biwakach lub w przystaniach żeglarskich.
Dzień 14: sklarowanie i przekazanie jachtów, koniec rejsu – wyjazd.
Rejs turystyczny przez całe Mazury to bez wątpienia najatrakcyjniejsza impreza żeglarska na Mazurach! Organizatorem wyjazdu jest Biuro Turystyki Żeglarskiej Róża Wiatrów. Biuro wprowadziło nowy standard rejsów, z najciekawszą trasą, która zaczyna się w jednym końcu Mazur, a kończy w przeciwnym. Dzięki temu uczestnicy nie muszą przepływać trasy dwa razy – tam i z powrotem. UWAGA! Rejs ma charakter przede wszystkim rekreacyjny.