Żeglarstwo dla początkujących to nic trudnego! Żeglarstwo jest cudowną rzeczą. Sterowanie łodzią przez rozległe błękitne wody to fantastyczne doświadczenie. Wielu, którzy próbują żeglować, jest zapalonymi fanami. Pociąga ich swoboda, relaks, a nawet kreatywność w tym sporcie. Dla innych, którzy jeszcze nie próbowali, żeglowanie może wydawać się skomplikowane. To jednak nie do końca prawda. Choć latami będziesz musiał żeglować, aby stać się prawdziwym „wilkiem morskim”, podstawy można zrozumieć w mgnieniu oka. Oferujemy kilka wskazówek dla początkujących, którzy po raz pierwszy żeglują, w jaki sposób uczynić proces nauki tak przyjemnym i szybkim, jak to możliwe.
Żeglarstwo to spokój, opanowanie i wiedza
Należy wspomnieć, że początkujący żeglarze powinni ćwiczyć swoje umiejętności na spokojnych wodach, pod okiem doświadczonego instruktora. Jeśli planujesz uczysz się żeglować, powinieneś to robić w idealnych warunkach, najlepiej na Mazurach, nad Zegrzem lub innym zbiornikiem wodnym. Najlepiej w obszarach o małym natężeniu ruchu i lekkim wietrze. Zalecamy korzystanie z małej łodzi – te są łatwiejsze do żeglowania i manewrowania. Bardziej zwrotne i często mają tylko jeden żagiel – czynniki, które z pewnością ułatwią ci proces uczenia się. Zawsze powinieneś mieć informacje dotyczące wiatru, pogody i pływów. Sprawdzenie prognozy jest jednym z twoich najważniejszych priorytetów. Zapoznaj się ze sterowaniem żaglem – zawsze powinieneś wiedzieć, jak reagować na różne warunki pogodowe.
Jaki sprzęt powinieneś zabrać na żaglówkę?
Kamizelki ratunkowe dla wszystkich członków załogi są absolutną koniecznością, podobnie jak buty na gumowej podeszwie (nie będą ślizgały się na mokrych pokładach) i odzież na złe warunki pogodowe. Niezbędne są również podstawowe leki, rękawiczki, opaski do włosów, okulary przeciwsłoneczne, czapki i krem przeciwsłoneczny. Wodoodporny plecak zawsze się przyda, szczególnie do ochrony wrażliwych na wodę technologii, takich jak aparaty fotograficzne i telefony komórkowe. Pamiętaj, aby zabrać ze sobą jedzenie i dużo wody.
Wyposażenie łodzi
Obowiązkowe wyposażenie łodzi zależy od wielkości i typu łodzi, ale zawsze potrzebne są następujące elementy: dodatkowa lina, zestawy narzędzi (plus podstawowe części zamienne), wystarczająca ilość paliwa, kotwica, lornetka, mapy i kompas, hak do łodzi oraz wszystkie niezbędne urządzenia związane z bezpieczeństwem (gaśnica, latarka, flary, klakson, gwizdek, światła nawigacyjne, radio VHF, reflektor radarowy, pompa zęzowa, apteczka, nóż , sprzęt ratowniczy.
Na co szczególnie zwrócić uwagę?
Kiedy jesteś na pokładzie, bądź ostrożny! Staraj się zawsze czegoś trzymać. Entuzjaści żeglarstwa mają takie powiedzenie – jedna ręka dla ciebie, druga dla łodzi. Posiadanie telefonu komórkowego lub portfela w kieszeni jest nierozsądne, ponieważ przedmioty te często giną za burtą. Dobrze jest zapoznać się z terminologią żeglarską – zrozumienie niektórych kluczowych terminów ułatwi komunikację z innymi ludźmi na pokładzie, a także z innymi łodziami. Istnieje wiele terminów żeglarskich, ale jako początkujący dobrze jest zacząć od podstawowych.
Podstawowa terminologia żeglarska
Dziób – czyli przód łódki. Na jachtach żaglowych przyjmuje się, że jest to część od stewy dziobowej do przedniego masztu. Bakburta – kiedy stoisz twarzą w kierunku dziobu, znajduje się zawsze po twojej lewej stronie. Sterburta – znajduje się zawsze po twojej prawej stronie, kiedy stoisz twarzą w kierunku dziobu. Rufa – po prostu tył łódki. Jeżeli coś zlokalizowane jest na rufie, powinniśmy szukać na końcu żaglówki. Bom – to położone horyzontalnie drzewce oparte jednym końcem o dół masztu. Ster – umieszczony pod dnem łodzi, ster jest płaskim kawałkiem drewna, tworzywa, lub metalu, którego zadaniem jest sterowanie łodzią.
Pierwszeństwo na wodzie
Początkujący żeglarz powinien wiedzieć, że mały jacht ustępuje pierwszeństwa większym jednostkom. Jeżeli dwa jachty płyną kursem przecinającym się ustępuje ten, który ma drugi jacht ze swej prawej burty. Jachty żaglowe mają pierwszeństwo przed motorowymi. Jeżeli dwa jachty płyną różnymi halsami, ustępuje płynący lewym halsem. W przypadku, gdy dwa jachty płyną tymi samymi halsami, ustępuje znajdujący się od strony nawietrznej. Jeżeli jacht idący lewym halsem widzi jacht znajdujący się od strony nawietrznej, a nie może z pewnością ustalić jakim idzie halsem, powinien ustąpić mu z drogi. Stosuj zawsze zasadę ograniczonego zaufania, bądź gotowy do reagowania nawet wtedy, kiedy masz pierwszeństwo.
Tak więc żeglarstwo dla początkujących nie jest takie straszne. Kierując się zdrowym rozsądkiem, stawiając na pierwszym miejscu bezpieczeństwo i przestrzegając zasad oraz przepisów, żeglowanie będzie przyjemne. Oczywiście twoja wiedza będzie rosła z każdym nowym dniem spędzonym na wodzie. Nie wahaj się prosić o pomoc innych, bardziej doświadczonych żeglarzy – ich porady mogą być cenne. A przede wszystkim nie zapomnij dobrze się bawić – w końcu o to właśnie chodzi.