Obóz młody żeglarz stworzony jest dla tych, którzy nie ukończyli jeszcze 14 lat, a chcą poznać tajniki żeglarstwa i w przyszłości zdobyć patent żeglarza jachtowego. W miłej atmosferze i bez stresu poznasz obsługę jachtu, nauczysz się sterować, robić zwroty, manewrować, poznasz podstawy teorii żeglowania ratownictwa czy meteorologii. Podczas obozu będzie można zdobyć swój pierwszy żeglarski certyfikat Młody Żeglarz, wydany przez Stowarzyszenie Trenerów i Instruktorów Żeglarstwa Hals. Na obozie będzie czas na mnóstwo dobrej zabawy, wieczorne ogniska, sportową rywalizację, kąpiele i plażowanie.
Podczas obozu nauczysz się samodzielnie sterować jachtem, pracować żaglami, dowodzić załogą, cumować do nabrzeża, pływać pod żaglami i na silniku. Dowiesz się wszystkiego co potrzebne by stać się żeglarzem i rozwijać wspaniałą pasję. Organizatorem wyjazdu jest Biuro Turystyczne KLIWER – Szkoła Żeglarstwa.
W programie
Budowa jachtu – Kursanci poznają podstawowe części jachtu śródlądowego, zasady bezpiecznego posługiwania się instalacjami jachtowymi, a także podstawowe elementy i obsługę współczesnego jachtowego silnika przyczepnego.
Przepisy – Uczestnicy nauczą się wybranych przepisów żeglugowych obowiązujących na śródlądowych drogach wodnych odnoszących się do żeglugi jachtowej, poznają prawo drogi, sygnały wzrokowe i dźwiękowe, sygnały wzywania pomocy, znaki żeglugowe, elementarne wiadomości o przepisach obowiązujących na wodach morskich, przepisy portowe, a także niezwykle ważną etykietę jachtową – zasady zachowania się na jachcie i obyczaje żeglarskie.
Teoria żeglowania – zajęcia z teorii żeglowania odpowiedzą na pytania czy jacht może płynąć pod wiatr, czym różni się wiatr pozorny od rzeczywistego, jak działa ster i wiele innych dotyczących wiatru, wody, żagli, sił działających na jacht .
Locja – poznacie oznakowanie szlaków wodnych, dowiecie się jak jak działa śluza, jak wygląda koryto rzeki oraz poznacie podstawy locji morskiej.
Ratownictwo – poznacie środki bezpieczeństwa i sposoby posługiwania się nimi, zasady zachowania się po wywrotce jachtu, wiadomości o ratownictwie na wodach śródlądowych i podstawowe informacje o ratownictwie na wodach morskich i podstawy pomocy przedmedycznej w najczęściej występujących obrażeniach na jachcie i w czasie rejsów.
Teoria manewrowania – czyli wstęp do praktyki. Uczestnicy nauczą się zasad wykonywania i planowania manewrów żeglarskich, a także wyboru drogi jachtu .
Meteorologia – czyli to, o czym dobry żeglarz nie może nigdy zapomnieć. Podczas zajęć Uczestnicy zdobędą podstawowe wiadomości o wiatrach, poznają skalę Beauforte’a, niebezpieczne dla żeglarzy zjawiska pogodowe i ich oznaki, a także dowiedzą się skąd zdobywać komunikaty meteorologiczne i jak je interpretować.
Praktyka – obejmuje eksploatację jachtu śródlądowego, taklowanie i klar jachtu, obsługę żagli, osprzętu i podstawowych urządzeń na jachcie, zasady cumowania jachtu, umiejętność wiosłowania, obsługę silnika zaburtowego, a także umiejętność sprawdzenia stanu technicznego jachtu żaglowego.
Prace bosmańskie – Uczestnicy nauczą się wiązania podstawowych węzłów żeglarskich, a także podstawowych napraw jachtu i osprzętu.
Manewrowanie – Uczestnicy będą na własnej skórze odkrywać teorię w praktyce. Sami będą wykonywać manewry takie, jak: zwrot przez sztag, przez rufę, odejście i dojście do nabrzeża, alarm „człowiek za burtą”, a także stawanie i zejście z kotwicy, zarówno na żaglach jak i na silniku.
Szanty – po dniu spędzonym na wodzie Uczestnicy będą mieli okazję przy wieczornych ogniskach i dźwiękach gitary uczyć się najfajniejszych szant i przyśpiewek żeglarskich.
Relaks i zabawa – podczas obozu żyjemy nie tylko szkoleniem, z pewnością znajdzie się czas na kąpiele w jeziorze, plażowanie, grę w piłkę czy tenisa stołowego. Nie zabraknie także konkursów między załogami, mini regat czy żeglarskiej olimpiady.
Program ma charakter wstępny i może być modyfikowany w zależności od pogody i innych czynników warunkujących jego realizację. Program zajęć może być również dostosowywany indywidualnie przez KWŻ kursu.
Kadra
Wykwalifikowana z uprawnieniami instruktorskimi, zatwierdzona przez Kuratorium Oświaty, a przede wszystkim zaangażowana, lubiąca pracę z młodzieżą i zawsze uśmiechnięta. Jeden instruktor- wychowawca ma pod opieką 5 uczestników.
1 komentarz
Możliwość komentowania została wyłączona.