Znaki żeglugowe informują o pożądanych zachowaniach na wodzie oraz o czynnościach zabronionych i nakazywanych. Żeglarze, którzy mają patent wiedzą, że na wodzie, podobnie jak na lądzie obowiązuje oznakowanie pionowe. Generalnie w żeglarstwie wyróżniamy znaki nakazu, zakazu, ograniczenia oraz znaki kardynalne. Przy czym te ostatnie nie oznaczają, że coś jest kardynalnie zabronione, jak przyjęło się mawiać w polskim języku. Znaki kardynalne są właściwie najprostsze do nauczenia, gdyż są one tylko cztery. Informują one o przeszkodach na trasie przepływu. Przeszkodami mogą być mielizny, wraki innych okrętów czy jachtów albo inne niebezpieczeństwa.
Znaki zakazu
Znaki zakazu to oczywiście wszelkie możliwe na wodzie ograniczenia. Informują one żeglarzy o tym, co jest w ich pobliżu bądź na szlaku zabronione. Możemy więc spotkać się z zakazem postoju w obrębie określonej odległości od znaku. Zakaz wyprzedzania na wodzie to również normalne. Do ciekawych znaków żeglarskich znanych z dróg możemy też dołączyć zakaz zawracania. Jak widać zachowanie sternika na wodzie jest całkiem podobne do koniecznego zachowania kierowcy na drodze.
Znaki nakazu
Znaki nakazu również przypominają te drogowe. Na wodzie możemy zobaczyć znak nakazu płynięcia w określonym kierunku bądź po określonej stronie szlaku wodnego. Nikogo nie powinien dziwić też znak oznajmujący, że jesteśmy zobowiązani do zachowania szczególnej ostrożności. Przecież taką trzeba zachowywać zawsze. Paradoksalnie na wodzie otrzymamy nakaz nie przekraczania określonej znakiem prędkości ale nie zobaczymy znaku zakazu jej przekraczania. To chyba jedyna odwrotność oznakowań wodnych w stosunku do drogowych. Znaki żeglugowe różnią się jednak stanowczo od drogowych wyglądem. Także posiadanie prawa jazdy przy robieniu patentu sternika nie będzie żadnym ułatwieniem.
Znaki ograniczające
Znaki ograniczające oznajmiają żeglarzom i sternikom przede wszystkim to, jakie parametry przepływu posiada pokonywany szlak. Ograniczają one szerokość przepływu, prześwit czy wymuszają na jednostce pływającej utrzymanie minimalnej odległości od lewego czy prawego brzegu. Każdy sternik wie, że są one bardzo ważne, ponieważ wpływają bezpośrednio na bezpieczeństwo kursu. Każdy żeglarz zobowiązany jest przestrzegać znaków na wodzie, podobnie jak kierowca znaków na drodze.
Szczegółowe przepisy na ten temat możemy znaleźć w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 28 kwietnia 2003 r. w sprawie przepisów żeglugowych na śródlądowych drogach wodnych, które znajduje się na stronie: www.dziennikustaw.gov.pl/DU/2003/s/212/2072
1 komentarz
Możliwość komentowania została wyłączona.